Dětský rybářský kroužek
při 1.PTS Táborník
Tráví vaše děti mnoho času u televize či PC? Je tu čas na změnu! Pro začínající malé rybáře organizuje ČRS rybářské kroužky mládeže. Získávají zde nejen vztah k přírodě, ale i praxi v různých rybolovných technikách, znalosti flory a fauny, a tak nacházejí i jiné možnosti a aktivity, jak trávit volný čas. V celém ČRS je registrováno na 700 takových rybářských kroužků, které navštěvují děti od počátku školní docházky až do 18 let.
Informace, jak získat rybářský lístek, členství v ČRS, povolenku k rybolovu a kde najít rybářský kroužek, najdete na www.rybsvaz.cz a nebo stránkách MO ČRS Bělá pod Bezdězem. Informace rovněž podá přímo náš hospodář, který má na starosti naši mládež v sekci: Ke stažení - Přihláška.
Testy, které musí děti absolvovat pro získání rybářského lístku a přijetí za člena ČRS, se skládají ze základních znalostí z oblasti rybářství, biologie ryb a předpisů upravujících lov ryb. Rybářský lístek vydává obecní úřad s rozšířenou působností, v jehož obvodě má žadatel o vydání rybářského lístku trvalý pobyt. Po jeho získaní a přijetí za člena ČRS si může dítě u své MO koupit povolenku k lovu ryb na mimopstruhové nebo pstruhové rybářské revíry. ČRS vydává několik druhů povolenek s různým rozsahem platnosti.
Zlatá udice je praktická a vědomostní soutěž s velkou tradicí – od roku 1974. Má několik kol: místní, okresní, územní a národní. Součástí soutěže je: poznávací a testová část – určování ryb, rostlin a živočichů a testy, lov ryb udicí na plavanou, rybolovná technika pětiboj.
Družstva jsou složena z 6 dětí ve věku od 7 do 18 let a závodí ve 3 kategoriích:
- Žákyně – do 15let,
- Žáci – do 15 let,
- Dorostenci – od 15 let (dívky i chlapci).
Zlatá udice je k dispozici také ve formě multimediálního výukového programu pro PC, který je společně s dalšími programy možné stáhnout z webových stránek ČRS.
V kroužku se děti naučí mnohým praktickým dovednostem. Získají zručnost při sestavování udic, vyzkouší si vázání mušek, výrobu splávků, navazování nástrah a zdolávání ryb.
Kroužek roku je soutěž probíhající každoročně pod vedením Odboru mládeže. Každý měsíc Vám přinášíme reportáže jednotlivých kroužků prostřednictvím časopisu Rybářství. Vyhodnocujeme zde celoroční práci s dětmi a pestrost výuky. Vítězný kroužek získává věcné ceny (pruty, navijáky aj.)
Závodní sezóna lovu ryb udicí na plavanou trvá od dubna do října. Tento druh rybolovu je velmi specifický. Chytá se hlavně na tzv. děličky a biče: ty nemají naviják ani očka. Jsou dlouhé kolem 10 m, přesněji to záleží na závodníkovi a závodním řádu, který upravuje maximální délku děličky a biče. Používá se několik druhů živé nástrahy (červi, žížaly, patentky), které se skládají v různé krmné směsi.
Rybolovné technice se jinak říká také rybáři na suchu a závody se odehrávají na travnatých hřištích. Účelem je dohodit zátěž či umělou mušku co nejdále, anebo co nejpřesněji na terč. V mládežnické kategorii je 5 disciplín: moucha skish, moucha dálka, arenberg, zátěž skish a zátěž dálka. V zimních měsících pořádáme halové závody.
V lovu ryb udicí na umělou mušku máme dva druhy závodů, a to buď na stojatých vodách (jezero) nebo tekoucích vodách (řeka). Na tekoucích vodách se závodníci brodí vodou v tzv. „prsačkách“ a snaží se ve svém sektoru (vymezeném místě) přelstít a chytit co nejvíce ryb. Na stojatých vodách se chytá ze břehu. Nástrahou jsou vždy umělé mušky, které napodobují různá vývojová stádia hmyzu.
V létě připravujeme pro děti širokou nabídku rybářských táborů. Děti si procvičí praktické dovednosti, zahrají hry s kamarády, zachytají ryby a zažijí spoustu dobrodružství.
Rybaření nabízí vše, co si dítě může přát. Poznání nových kamarádů, odpočinek, dobrodružství, nezapomenutelné zážitky a radost z úlovků.
Veškeré materiáli použity z webu www.rybsvaz.cz
<-->